Informacje BIP

Otwieramy place zabaw i siłownie plenerowe

01-06-2020

Od jutra będzie można korzystać z placów zabaw i siłowni plenerowych Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji. więcej

Wracają opłaty w strefie płatnego parkowania

30-05-2020

Od poniedziałku 1 czerwca br. wracają opłaty w strefie płatnego parkowania w Rynku w Ropczycach. więcej

Gmina Ropczyce wnioskuje o środki na utylizację azbestu

29-05-2020

Samorząd Ropczyc złożył wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie o dotację na unieszkodliwienie 284 ton... więcej

Kolejne laptopy trafią do uczniów

29-05-2020

Kolejne laptopy trafią do uczniów więcej

Wytyczne ws. zatrudniania cudzoziemców w gosp. rolnych

28-05-2020

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi MRiRW i GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy... więcej

Samorząd Ropczyc pozyskał kolejne środki na budowę wodociągu i...

28-05-2020

Samorząd Ropczyc pozyskał kolejne środki na budowę wodociągu i kanalizacji więcej

Nowy samochód dla OSP Lubzina

27-05-2020

Do Lubziny dotarł nowy samochód zakupiony dla miejscowej jednostki OSP przez gminę Ropczyce więcej

30 lat samorządności

27-05-2020

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, tego dnia 30 lat temu odbyły się pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do... więcej

Aktualności

Instalacja systemów energii odnawialnej na finiszu

11-07-2019

Dobiega końca realizacja partnerskiego projektu wdrażanego przez Gminę Ropczyce wspólnie z Gminą Miasta Dębica dotyczącego wsparcia inwestycji mieszkańców w zakresie wykonania i montażu instalacji OZE.

Gmina Ropczyce jako partner projektu na swoim obszarze realizowała zakres o wartości blisko 7 mln zł z czego kwota niecałe 4,4 mln zł to pozyskane dofinansowanie, na który składało się wykonanie i montaż 159 instalacji kolektorów słonecznych, 231 instalacji fotowoltaicznych i 25 kotłów na pellet.

Zakres dotyczący instalacji kolektorów słonecznych i montażu kotłów na pellet wykonywała firma SANITO z Warszawy. Montaż 159 instalacji kolektorów słonecznych przeprowadzany był sukcesywnie w okresie od czerwca 2018 r do końca kwietnia br., natomiast montaż kotłów na pellet zakończył się końcem maja br.

W dniu 14 czerwca br. firma FlexiPower Group z Woli Zaradzyńskiej zakończył realizację i zgłosiła gotowość do odbioru ostatniego etapu wykonania i montażu instalacji fotowoltaicznych. Firma ta od wiosny br. do połowy czerwca zamontowała 231 zestawów fotowoltaicznych o mocy od 2 kW do 9 kW.

Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu wykorzystania energii OZE w gospodarstwach domowych na terenie gmin partnerskich. Realizacja projektu docelowo ma również przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza poprzez zwiększenie wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii, a także poprawić jakość życia mieszkańców.

W bieżącym roku nie przewiduje się kolejnych dotacji na odnawialne źródła energii, ale pracownicy Urzędu Miejskiego w Ropczycach na bieżąco analizują możliwości pozyskania środków zewnętrznych na tego typu zadania. Najbliższe środki mogą pojawić się dopiero w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027. Z chwilą pojawienia się takiej możliwości stosowne wnioski o dofinansowanie zostaną złożone.

Na dzień dzisiejszy jedną z możliwości dla mieszkańców jest indywidualna aplikacja do rządowego programu "Czyste Powietrze" obsługiwanego przez WFOŚiGW w Rzeszowie, którego celem jest termomodernizacja budynków mieszkalnych (docieplenie, wymiana pieców i zastosowanie OZE).

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: