Informacje BIP

UWAGA - W Wigilię w Urzędzie Miejskim w Ropczycach krócej...

13-12-2019

UWAGA - W Wigilię w Urzędzie Miejskim w Ropczycach krócej pracujemy. więcej

Zmarła Albina Kuraś

13-12-2019

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci seniorki rodu Kurasiów więcej

Informacja o środowisku i jego ochronie - dotyczy pozwolenia na...

11-12-2019

Informacja o środowisku i jego ochronie - dotyczy pozwolenia na budowę kanalizacji w Witkowicach i Gnojnicy. więcej

Burmistrz odwiedził poszkodowanych w pożarze

10-12-2019

We wtorek, 10 grudnia Burmistrz Ropczyc odwiedził mieszkankę Brzezówki, której w ostatnich dniach pożar zniszczył jedno z... więcej

Podsumowanie projektu „Seniorzy aktywni lokalnie”.

09-12-2019

W piątek, 5 listopada Ropczycka Rada Seniorów podsumowała projekt „Seniorzy aktywni lokalnie”. więcej

Z wizytą u seniorki rodzinnej kapeli „Kurasie”

06-12-2019

W przedświątecznym czasie burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak odwiedził panią Albinę Kuraś, seniorkę rodu i założycielkę... więcej

Analiza budżetu gminy na 2020 rok

06-12-2019

W czwartek, 5 grudnia Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak wraz z kierownikami poszczególnych referatów i jednostek organizacyjnych... więcej

Aktualności

Wszystkie placówki oświatowe przygotowane na nowy rok szkolny

28-08-2019

Dziś, 28 sierpnia Burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak spotkał się z dyrektorami wszystkich placówek oświatowych zarządzanych przez gminę oraz kierownikami jednostek kulturalnych i sportowych. Spotkanie miało charakter sprawozdawczo-organizacyjny przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Przekazane podczas spotkania informacje tylko potwierdziły pełne przygotowanie wszystkich placówek na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Od 1 września we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Ropczyce uczyć będzie się 2669 uczniów, w przedszkolach 959 dzieci, a w żłobkach 94.

Obecnie każde dziecko z gminy Ropczyce w wieku przedszkolnym od 3 do 6 lat ma swoje miejsce we wskazanym przez rodzica przedszkolu. Poza placówkami przedszkolnymi finansowanymi w 90% przez budżet gminy na naszym terenie funkcjonuje nowo otwarte przedszkole w Brzezówce. Tutaj przez najbliższy rok pobyt dziecka jest bezpłatny. Taka sytuacja ma miejsce dzięki pozyskanym przez Gminę Ropczyce środkom z Unii Europejskiej. O ile w przedszkolach są wolne miejsca, o tyle w żłobkach takich miejsc w tej chwili nie ma. Obecnie w żłobkach brakuje około 20 miejsc. W związku z tym Samorząd Ropczyc przygotował projekt techniczny żłobka i przedszkola, który wybudowany ma zostać na osiedlu Józefa Mehoffera. Jego oddanie do użytku, przewidziane jest na 1 stycznia 2021 roku.

Po zakończeniu reformy oświatowej, likwidującej gimnazja, w szkołach podstawowych gminy będzie 289 uczniów mniej, niż w poprzednim roku. Zamkniętych musiało zostać 15 oddziałów gimnazjalnych. W związku z niższą liczbą uczniów obniży się również kwota subwencji oświatowej, która wpływa do budżetu gminy. Natomiast większość kosztów utrzymania placówek pozostanie na tym samym poziomie i gmina będzie musiała pokryć je z własnego budżetu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej jeszcze nie przesłało informacji o wysokości subwencji związanej z 9,5% podwyżkami wynagrodzeń nauczycieli. Wiadomo jednak, że gmina będzie potrzebowała około 600 tysięcy złotych subwencji. Każda kwota niższa od tej to dodatkowe, nieprzewidziane środki finansowe, które będzie trzeba znaleźć w budżecie gminy i dofinansować dział oświaty. Z informacji, jakie spływają od innych samorządów ministerstwo daje około 50% kwoty potrzebnej na pokrycie wyższych wynagrodzeń nauczycieli. Co więcej, podwyżki dla nauczycieli przedszkoli muszą być pokryte z budżetu gminy, ponieważ ministerstwo prowadzenie przedszkoli traktuje jako zadanie własne gminy. Dla naszej wzrost kosztów za okres od września do końca roku to kwota 137 tys. zł.

Samorząd Ropczyc przygotowując arkusze pracy nauczycieli uwzględnił wszystkich, którzy pracowali w poprzednim roku szkolnym. Oznacza to, że nikt nie stracił pracy. Było to możliwe w związku z przejściem na emeryturę z dniem 1 września 6 nauczycieli i 4 pracowników administracji technicznej. Obecnie w placówkach oświatowych na terenie gminy pracuje 444 nauczycieli, z czego 300 dyplomowanych, 66 mianowanych, 48 kontraktowych i 33 stażystów. Obok załogi nauczycielskiej w oświacie pracuje 167 osób administracji pomocniczej w tym Zespół Obsługi i kadra.

Podczas wakacji praktycznie wszystkie placówki oświatowe przeszły niezbędne remonty i modernizacje. Zakres prac był szeroki i obejmował między innymi: malowanie, wymianę podłóg, ogrodzenia, montaż klimatyzacji czy przebudowę dróg dojazdowych. Na ten cel wydatkowanych było ponad 350 tysięcy złotych. W Brzezówce dzieci rozpoczną nowy rok szkolny w nowej siedzibie. Inwestycja ta, jak to tej pory kosztowała 2,5 miliona złotych. Dla uczniów szkoły nr 3 na Czekaju przygotowano nowy obiekt sportowy - boisko o nawierzchni poliuretanowej. Jego koszt to blisko 431 tysięcy złotych. Trwają też prace przy budowie hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Według założeń inwestycja ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Obok rozbudowy kanalizacji i modernizacji oczyszczalni przy ul. Masarskiej jest to jedna z największych inwestycji gminy w ostatnich latach. Koszt jej budowy i wyposażenia wynosił będzie ponad 8 mln zł.

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: