Informacje BIP

101. rocznica Odzyskania Niepodległości

12-11-2019

W poniedziałek, 11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O tak ważnym dniu nie zapomniał... więcej

Harmonogram jesiennych spotkań środowiskowych

05-11-2019

Burmistrz Ropczyc serdecznie zaprasza mieszkańców na zebrania środowiskowe w sołectwach i osiedlach więcej

Komunikat dla przedsiębiorców

12-11-2019

Komunikat dla przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z... więcej

Umowa na przebudowę ulicy Skorodeckiego podpisana

05-11-2019

Dziś w Urzędzie Miejskim w Ropczycach Burmistrz Ropczyc podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy. Firma... więcej

Dzień Patrona w SP w Małej

12-11-2019

30 października 2019 r. to dzień wyjątkowy dla społeczności szkolnej w Małej - Dzień Patrona Szkoły Tadeusza Sinki połączony z... więcej

Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach

31-10-2019

Przypominamy, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, 1 listopada Komenda Powiatowa Policji wprowadza zmiany w... więcej

Święto patrona w Zespole Szkół Agro-Technicznych

30-10-2019

Dziś, Zespół Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach im. Wincentego Witosa obchodził Święto Patrona więcej

Aktualności

Podwyżka opłaty za śmieci nieunikniona

16-10-2019

Najprawdopodobniej podczas październikowej sesji Rada Miejska podejmie temat dotyczący opłat za odbiór i utylizację śmieci. Nasz samorząd nie zgadza się z obowiązującymi procedurami, które nakazują gminom, aby ustalały poziom opłat za odbiór odpadów w sytuacji kiedy ich wysokość wynika między innymi z ciągłych podwyżek nakładanych przez ministerstwo, a nie ze złej woli czy chęci zarobku samorządu. Tymczasem już teraz wiadomo, że będą one znacznie wyższe niż dotychczasowe. Potwierdza to informacja z otwarcia ofert przetargowych firm, które mają zająć się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów. 

Obecne prawo wymaga od samorządów ustalania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, choć samorządy nie maja wpływu na ich wysokość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować, to znaczy, że jego koszty należy pokrywać ze środków uzyskanych przez gminę z opłat od właścicieli nieruchomości, na których powstają odpady. Zgodnie z ustawa samorządy nie mogą zarabiać na tym systemie, ani do niego dokładać. Tymczasem ceny, jakie trzeba zapłacić za wywóz i utylizację śmieci rosną w zawrotnym tempie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że produkujemy coraz więcej śmieci. Niestety poziom odpadów segregowanych nie wzrasta. Poza tym Ministerstwo Środowiska nakłada coraz wyższe opłaty środowiskowe (tzw. opłata marszałkowska). Stawka jaką ustaliła na 2020 rok wynosi 270 złotych od jednej tony odpadów niesegregowanych, czyli tak zwanych zmieszanych. W tym roku obowiązuje stawka 170 złotych. Oznacza to, że decyzją ministra opłata środowiskowa wzrasta o 60%. O to, by nie podnosić tej opłaty apelował Burmistrz Ropczyc wraz z Radą Miejską uchwalając stosowną uchwałę jeszcze we wrześniu. Co składa się na wysokość tych opłat? 90% kosztów gospodarki odpadami na terenie naszej gminy to odbiór, transport i ich zagospodarowanie. Pozostałe 10% to obsługa administracyjna systemu, czyli to co wykonuje PUK. Te 90% to min. cena jaką należy zapłacić za każdą oddaną tonę śmieci w Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Ostrowie, czyli spółki, którą zarządza gminny Zakład Usług Komunalnych w Ostrowie. Obecnie jest ona monopolistą na rynku, podnoszącym ceny co kwartał. Co więcej obowiązujące przepisy wskazują, aby nasza gmina oddawała śmiecie właśnie tam. Na podwyżki śmieci mają również wpływ dyrektywy unijne, które narzucają sankcje finansowe za nieosiągnięcie narzuconych prawem poziomów odzysku i recyklingu. Gminy będą miały z tym problem. Z każdym rokiem mieszkańcy oddają coraz więcej śmieci; kupujemy dużo produktów przez internet, które składają się z dodatkowych opakowań. Niestety, ale nadal zbyt mało osób segreguje odpady. W 2018 r. zebrano 480 ton odpadów segregowanych; aby otrzymać 40% wskaźnik recyklingu, który obowiązuje w tym roku powinniśmy odebrać 800 ton surowców. W 2020 r. wskaźnik rośnie do 50%. Osiągnięcie tak wysokiego wyniku na ten moment jest prawie niemożliwe. Co więcej do niedawna firmy recyclingowe płaciły za segregowane odpady nadające się do przetworzenia. Teraz to samorząd musi zapłacić, aby zostały one przyjęte.

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: