Informacje BIP

Wracają opłaty w strefie płatnego parkowania

30-05-2020

Od poniedziałku 1 czerwca br. wracają opłaty w strefie płatnego parkowania w Rynku w Ropczycach. więcej

Gmina Ropczyce wnioskuje o środki na utylizację azbestu

29-05-2020

Samorząd Ropczyc złożył wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie o dotację na unieszkodliwienie 284 ton... więcej

Kolejne laptopy trafią do uczniów

29-05-2020

Kolejne laptopy trafią do uczniów więcej

Wytyczne ws. zatrudniania cudzoziemców w gosp. rolnych

28-05-2020

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi MRiRW i GIS dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy... więcej

Samorząd Ropczyc pozyskał kolejne środki na budowę wodociągu i...

28-05-2020

Samorząd Ropczyc pozyskał kolejne środki na budowę wodociągu i kanalizacji więcej

Nowy samochód dla OSP Lubzina

27-05-2020

Do Lubziny dotarł nowy samochód zakupiony dla miejscowej jednostki OSP przez gminę Ropczyce więcej

30 lat samorządności

27-05-2020

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, tego dnia 30 lat temu odbyły się pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do... więcej

Kupuj świadomie - PRODUKT POLSKI

27-05-2020

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi razem z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanię informacyjną „Kupuj świadomie... więcej

Aktualności

Oświata coraz droższa dla samorządów

17-10-2019

W poniedziałek, 14 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tymczasem samorządy szykują się na kolejny trudny rok finansowania oświaty. Na ten dział co roku przeznaczana jest około jedna trzecia budżetu gminy Ropczyce. Ponadto, po zakończeniu reformy oświatowej likwidującej gimnazja, w naszych szkołach będzie 289 uczniów mniej; oznacza to niższą kwotę subwencji oświatowej, a wyższy udział środków gminnych w utrzymaniu szkół. Dodatkowo rząd obniża podstawę naliczania podatku PIT z 18% na 17%. Efektem tych zmian będą zmniejszone wpływy z podatków do kas samorządów. Oznacza to, iż w budżetach będzie mniej pieniędzy przeznaczanych na inwestycje. 

Z roku na rok samorządy dopłacają do oświaty coraz więcej. Za narzucanymi przez centralną władzę kolejnymi obowiązkami nie idą wystarczające pieniądze, ani decyzje, które ułatwiałyby wywiązywanie się z kolejnych, nowych wymagań. Ponadto w związku z niższą liczbą uczniów obniży się kwota subwencji oświatowej, która wpływa do budżetu gminy. Natomiast większość kosztów utrzymania placówek pozostanie na tym samym poziomie i gmina będzie musiała pokryć je z własnego budżetu. Do tego dochodzą podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli. Co więcej, podwyżki dla nauczycieli przedszkoli muszą być pokryte z budżetu gminy, ponieważ ministerstwo prowadzenie przedszkoli traktuje jako zadanie własne gminy. Dla naszej gminy jest to wzrost wydatków za okres od września do końca roku o 137 tys. zł. Koszty funkcjonowania żłobków, przedszkoli, szkół, szkoły muzycznej, a także realizacji wielu programów rozwijających zainteresowania młodzieży oraz modernizacji w placówkach w tym roku wynoszą około 50 mln zł. Mimo dużych wydatków na oświatę Samorząd Ropczyc zdaje sobie sprawę, że edukacja to najlepsza inwestycja w rozwój mieszkańców już od najmłodszych lat. W związku z tym, co roku stara się tak konstruować budżet, aby rozsądnie i według potrzeb mieszkańców go rozdysponować. Odpowiednio przygotowana baza oświatowo-sportowa oraz wsparcie uczniów to jedna z podstaw, która pozwoli naszym mieszkańcom na odpowiedni start, dlatego w najbliższych miesiącach zakończona zostanie budowa hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Brak miejsc w publicznych żłobkach na terenie Ropczyc powoduje, że samorząd rozważa budowę takiego obiektu na osiedlu J. Mehoffera. Obecnie w żłobkach na terenie naszej gminy brakuje miejsc dla około 20 dzieci. 

Od 1 września we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Ropczyce uczy się 2669 uczniów, w przedszkolach 959 dzieci, a w żłobkach 94. W placówkach oświatowych pracuje 431 nauczycieli, z czego 300 dyplomowanych, 66 mianowanych, 48 kontraktowych i 33 stażystów. Obok załogi nauczycielskiej w oświacie pracuje 180 osób administracji pomocniczej, w tym Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych.

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: