Informacje BIP

101. rocznica Odzyskania Niepodległości

12-11-2019

W poniedziałek, 11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. O tak ważnym dniu nie zapomniał... więcej

Harmonogram jesiennych spotkań środowiskowych

05-11-2019

Burmistrz Ropczyc serdecznie zaprasza mieszkańców na zebrania środowiskowe w sołectwach i osiedlach więcej

Komunikat dla przedsiębiorców

12-11-2019

Komunikat dla przedsiębiorców prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których oferowane są torby na zakupy z... więcej

Umowa na przebudowę ulicy Skorodeckiego podpisana

05-11-2019

Dziś w Urzędzie Miejskim w Ropczycach Burmistrz Ropczyc podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Drogowo-Mostowym z Dębicy. Firma... więcej

Dzień Patrona w SP w Małej

12-11-2019

30 października 2019 r. to dzień wyjątkowy dla społeczności szkolnej w Małej - Dzień Patrona Szkoły Tadeusza Sinki połączony z... więcej

Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach

31-10-2019

Przypominamy, że w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, 1 listopada Komenda Powiatowa Policji wprowadza zmiany w... więcej

Święto patrona w Zespole Szkół Agro-Technicznych

30-10-2019

Dziś, Zespół Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach im. Wincentego Witosa obchodził Święto Patrona więcej

Aktualności

Oświata coraz droższa dla samorządów

17-10-2019

W poniedziałek, 14 października uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tymczasem samorządy szykują się na kolejny trudny rok finansowania oświaty. Na ten dział co roku przeznaczana jest około jedna trzecia budżetu gminy Ropczyce. Ponadto, po zakończeniu reformy oświatowej likwidującej gimnazja, w naszych szkołach będzie 289 uczniów mniej; oznacza to niższą kwotę subwencji oświatowej, a wyższy udział środków gminnych w utrzymaniu szkół. Dodatkowo rząd obniża podstawę naliczania podatku PIT z 18% na 17%. Efektem tych zmian będą zmniejszone wpływy z podatków do kas samorządów. Oznacza to, iż w budżetach będzie mniej pieniędzy przeznaczanych na inwestycje. 

Z roku na rok samorządy dopłacają do oświaty coraz więcej. Za narzucanymi przez centralną władzę kolejnymi obowiązkami nie idą wystarczające pieniądze, ani decyzje, które ułatwiałyby wywiązywanie się z kolejnych, nowych wymagań. Ponadto w związku z niższą liczbą uczniów obniży się kwota subwencji oświatowej, która wpływa do budżetu gminy. Natomiast większość kosztów utrzymania placówek pozostanie na tym samym poziomie i gmina będzie musiała pokryć je z własnego budżetu. Do tego dochodzą podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli. Co więcej, podwyżki dla nauczycieli przedszkoli muszą być pokryte z budżetu gminy, ponieważ ministerstwo prowadzenie przedszkoli traktuje jako zadanie własne gminy. Dla naszej gminy jest to wzrost wydatków za okres od września do końca roku o 137 tys. zł. Koszty funkcjonowania żłobków, przedszkoli, szkół, szkoły muzycznej, a także realizacji wielu programów rozwijających zainteresowania młodzieży oraz modernizacji w placówkach w tym roku wynoszą około 50 mln zł. Mimo dużych wydatków na oświatę Samorząd Ropczyc zdaje sobie sprawę, że edukacja to najlepsza inwestycja w rozwój mieszkańców już od najmłodszych lat. W związku z tym, co roku stara się tak konstruować budżet, aby rozsądnie i według potrzeb mieszkańców go rozdysponować. Odpowiednio przygotowana baza oświatowo-sportowa oraz wsparcie uczniów to jedna z podstaw, która pozwoli naszym mieszkańcom na odpowiedni start, dlatego w najbliższych miesiącach zakończona zostanie budowa hali sportowo-widowiskowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Brak miejsc w publicznych żłobkach na terenie Ropczyc powoduje, że samorząd rozważa budowę takiego obiektu na osiedlu J. Mehoffera. Obecnie w żłobkach na terenie naszej gminy brakuje miejsc dla około 20 dzieci. 

Od 1 września we wszystkich szkołach podstawowych na terenie gminy Ropczyce uczy się 2669 uczniów, w przedszkolach 959 dzieci, a w żłobkach 94. W placówkach oświatowych pracuje 431 nauczycieli, z czego 300 dyplomowanych, 66 mianowanych, 48 kontraktowych i 33 stażystów. Obok załogi nauczycielskiej w oświacie pracuje 180 osób administracji pomocniczej, w tym Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych.

Urząd Miejski | ul. Krisego 1 | 39-100 Ropczyce | tel.(+48 17) 22-10-510 | fax.(+48 17) 22-10-555
Realizacja: Ideo Powered by: