Informacje BIP
Informacja o środowisku i jego ochronie - dotyczy pozwolenia na...
11-12-2019
Burmistrz odwiedził poszkodowanych w pożarze
10-12-2019
Podsumowanie projektu „Seniorzy aktywni lokalnie”.
09-12-2019
Z wizytą u seniorki rodzinnej kapeli „Kurasie”
06-12-2019
Analiza budżetu gminy na 2020 rok
06-12-2019
Nowa hala początkiem lutego
05-12-2019
Rekrutacja do projektu „Podkarpacki E-Senior” zakończona
29-11-2019
Aktualności
Inwestujemy w ochronę środowiska i poprawę jakości życia mieszkańców
28-11-2019
Od ponad roku trwają prace związane z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków przy ul. Masarskiej w Ropczycach. Planowany całkowity koszt realizacji projektu wynosi prawie 15 milionów złotych. Przeprowadzono również rozbudowę sieci kanalizacji sanitarnej. Efektem jest ponad 63 km nowej sieci oraz 29 przepompowni ścieków wraz z zasilaniem energetycznym. Do nowej sieci podłączyć się może ponad 3200 odbiorców. To zadanie kosztowało ponad 24 mln złotych.
Gmina Ropczyce jest inwestorem rozbudowy kanalizacji oraz współfinansuje przebudowę oczyszczalni ścieków na ul. Masarskiej, która prowadzona jest przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Termin zakończenia rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków planowany jest na koniec przyszłego roku. Tymczasem już teraz trwają odbiory techniczne rozbudowanej sieci kanalizacyjnej. Rurociąg poprowadzono w trzech lokalizacjach w rejonie ul. Kolonia i ul. Rzeszowskiej, na os. Brzyzna i os. Granice oraz w sołectwach Gnojnica Dolna i Gnojnica Wola. Rozbudowa oczyszczalni ściśle powiązana jest z rozbudową sieci kanalizacyjnej. Napływ nieczystości z nowo podłączonych gospodarstw wymaga m. in. zwiększenia przepustowości oczyszczalni.
Inwestycja na ul. Masarskiej realizowana jest przy współfinansowaniu z NFOŚiGW w kwocie 7,8 mln zł. Na budowę kanalizacji sanitarnej Samorząd Ropczyc również pozyskał dofinansowanie – z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 8,5 mln zł. Oba zadania musiały zostać zrealizowane, pomimo dużego obciążenie finansowego dla budżetu gminy Ropczyce. Nie tylko ze względu na zwiększenie jakości życia mieszkańców, ochronę środowiska, poprawę parametrów ścieków, ale również w związku z narzuconymi przez rząd i Unię Europejską wymogami. Dyrektywa unijna wymaga od samorządów gminnych, aby te do końca 2025 roku skanalizowały swoje tereny, na których są wodociągi publiczne. Natomiast właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, gdy taka istnieje. Przyłączenie może nastąpić na wniosek mieszkańca. Koszty przyłącza pokrywa właściciel nieruchomości. Zaznaczyć należy, że w obecnych czasach, gdy dostęp do sieci kanalizacji powinien być czymś oczywistym, nie zawsze jest możliwy, nawet w przypadku, gdy mieszkańcy bardzo tego chcą. Wynika to między innymi z trudnych warunków terenowych. Samorząd Ropczyc nadal chce realizować zadania związane z budową sieci kanalizacyjnej. Monitoruje możliwości pozyskania dofinansowania, np. z unii czy też z budżetu państwa. Jednak póki co, takich możliwości brakuje.