Informacje BIP
Uchylenie rozporządzenia wojewody w sprawie ptasiej grypy
13-04-2021
Bezpłatne webinarium „Dotacje na założenie własnej firmy”
08-04-2021
W Ropczycach aplikacja wskaże niepłacących za śmieci
07-04-2021
Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny
01-04-2021
Nowa infrastruktura sportowa w gminie Ropczyce
01-04-2021
Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w...
01-04-2021
XXXII sesja Rady Miejskiej
31-03-2021
Aktualności
W Ropczycach aplikacja wskaże niepłacących za śmieci
07-04-2021
Problem uchylających się od płacenia za śmieci powtarza się niemal wszędzie. Dlatego Gmina Ropczyce tak jak i inne samorządy już niebawem wprowadzi aplikację do „wyłapywania” brakujących osób w systemie gospodarki odpadami. Aplikacja to tak naprawdę rozbudowany arkusz kalkulacyjny, który analizuje powszechnie dostępne dane liczbowe (m.in. z ewidencji ludności, ośrodka pomocy społecznej, w tym osób pobierających świadczenia 500 +, a także dane ze szkół i przedszkoli oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych), weryfikuje ilość osób zamieszkujących w gospodarstwach domowych. W chwili obecnej trwa proces dostosowywania aplikacji dla potrzeb naszej gminy w konkretnych wyżej wymienionych aspektach i jednocześnie wprowadzania danych.
Przy obliczaniu opłaty za odbiór odpadów bierze się pod uwagę sumę ceny z przetargu oraz inne składowe (tj. utrzymanie PSZOKu, edukacja proekologiczna, likwidacja dzikich wysypisk, koszty osobowe pracowników związanych z systemem i pozostałe koszty administracyjne, a od roku bieżącego przysługująca ulga za kompostowanie), dzieląc ją przez ilość osób zgłoszonych w deklaracjach. Zatem, jeżeli celowo zaniżamy w deklaracjach, ilość osób zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym (np. 5 osób produkuje śmieci, a zgłoszonych jest 4), wszyscy musimy za te „pominięte” osoby zapłacić. Osoby omijające system śmieciowy, składające fałszywe deklaracje śmieciowe robią to kosztem wszystkich pozostałych mieszkańców, którzy za nich płacą. Mieszkańcy mają ciągłą możliwość składania korekty swoich deklaracji "śmieciowych". Zakładane jest wysłanie pierwszych wezwań do złożenia wyjaśnień po weryfikacji wyników aplikacji już w czerwcu. Po tym czasie aplikacja będzie na bieżąco weryfikować rozbieżności np. pod jakim adresem może mieszkać więcej osób, niż to wynika z deklaracji śmieciowej. Zgodnie z zapisami Ordynacji Podatkowej w momencie wykrycia niezgodności, możliwe będzie naliczenie zaległej opłaty do 5 lat wstecz osobie, która dotychczasową deklarację złożyła.
Obecne prawo wymaga od samorządów ustalania opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów, pomimo tego, że samorządy mają ograniczony wpływ na ich wysokość. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować, to znaczy, że jego koszty należy pokrywać ze środków uzyskanych przez gminę z opłat od właścicieli nieruchomości, na których powstają odpady. Zgodnie z ustawą samorządy nie mogą zarabiać na tym systemie, ani do niego dokładać. Tymczasem ceny, jakie trzeba zapłacić za wywóz i utylizację śmieci rosną w zawrotnym tempie. Na cenę, jaką ponoszą mieszkańcy za wywóz odpadów, składa się szereg czynników. Na część z nich mamy realny wpływ i to pośrednio od nas wszystkich zależy ile ostatecznie zapłacimy za odpady ze względu na odpowiedzialność zbiorową.