Informacje BIP
Uchylenie rozporządzenia wojewody w sprawie ptasiej grypy
13-04-2021
Bezpłatne webinarium „Dotacje na założenie własnej firmy”
08-04-2021
W Ropczycach aplikacja wskaże niepłacących za śmieci
07-04-2021
Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny
01-04-2021
Nowa infrastruktura sportowa w gminie Ropczyce
01-04-2021
Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w...
01-04-2021
XXXII sesja Rady Miejskiej
31-03-2021
Szlak Chasydzki
Szlak Chasydzki
Od czerwca 2008 r. Ropczyce są częścią Szlaku Chasydzkiego. Należą do łańcucha miast na terenie południowo-wschodniej Polski, które mają znaczenie dla historii Żydów. W Ropczycach po społeczności żydowskiej pozostał kirkut. Przed dwudziestu laty stanął tam pomnik poświęcony pamięci miejscowych ofiar Holokaustu, później cmentarz ogrodzono, a nad grobem ostatniego rabina - Issaka Libermana - powstał ohel, czyli niewielki budynek. Dzięki współdziałaniu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, organizacji żydowskich z zagranicy oraz władz gminy Ropczyce, cmentarz ten jest do dziś w dobrym stanie.
Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo-wschodniej Polski a wkrótce także zachodniej Ukrainy. Partnerami Fundacji w realizacji projektu jest już 20 gmin z terenów Podkarpacia i Lubelszczyzny, w których zachowały się bezcenne ślady wielowiekowej obecności polskiech Żydów: Baligród, Biłgoraj, Chełm, Cieszanów, Dębica, Jarosław, Kraśnik, Lesko, Leżajsk, Lublin, Przemyśl, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Tarnobrzeg, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy, Włodawa i Zamość.
Szlak Chasydzki przebiega poprzez atrakcyjne tereny południowo - wschodniej Polski, m.in. Roztocze i Bieszczady, i łączy miejscowości, w których znajdują się zarówno imponujące synagogi, jak i zapomnaine dziś często cmentarze żydowskie, na których nierzadko znaleźć można nagrobki pochodzące z XVIII, XVII, a nawet XVI wieku. Wiele z tych cmentarzy jest wciąż odwiedzanych przez chasydów przybywających z całego świata.